Planinski športni dan

V četrtek, 12. maja smo se odpravili na planinski športni dan. Čeprav je bil na koledarju prvi od treh ‘ledenih mož’, Pankracij, ni bilo vreme niti malo hladno. Že ko smo ob pol devetih malo nad vasjo Skadanščina zlezli z avtobusa, smo začutili toploto zgodnjega dopoldneva. Oprtali smo si nahrbtnike in se podali na pot. Sprva smo se le blago vzpenjali po prijetni gozdni poti. Kmalu smo že iskali senco in slačili odvečna oblačila. Na razpotju poti smo se spustili do bližnjega kala. Nadaljevali smo po gozdni cesti in kmalu stopili na obrobje planine Jegno. Planina nas je pričakala vsa v cvetju in soncu; bele narcise in živo rumene kozje brade so krasili sicer že ozelenele travnike. V senci smo sedli, si privoščili postanek in nekaj za pod zob. Fotografirali smo se v tem čudovitem naravnem ambientu. Kasneje smo nadaljevali po zložnem kolovozu, dokler nismo zavili levo na stezo. Nekateri fantje so se izkazali kot pravi kavalirji – dekletom so nesli nahrbtnike. Najmočnejši si je oprtal kar tri. Na poti do prevala smo našli nizko bukev, ki je s številnimi vejami vabila, da splezamo nanjo. S prevala smo najprej dosegli predvrh Slavnika, skoraj 1000 metrov visoko Grmado. V vročem dnevu nam je veter, ki je pihal na vrhu prav prišel. Vzeli smo si čas za malico, opazovanje z daljnogledom, štetje ladij na morju, preštevanje vagonov na vlakih v dolini, … Nato smo se spustili nazaj na preval in opravili še zadnjih 80 višinskih metrov vzpona do vrha Slavnika. Hladil nas je sicer prijeten vetrič, idej za raziskovanje in igro pa tudi ni zmanjkalo. Ko smo pritisnili še fotografijo za spomin, smo se po drugi poti spustili proti izhodišču. Sprva po strmejšem travnatem pobočju, nato skozi gozd po, z listjem nasuti, poti. Opazovali smo številne cvetoče potonike. Zadnji del poti, ko nam gozd ni več delal sence, je bil kar vroč. Tako smo zlahka izpraznili svoje zaloge pijače. Pri lovski koči smo si privoščili še zadnji počitek in igro, nato pa sedli na avtobus in se odpeljali nazaj do šole. Če kdo misli, da so otroci po celodnevni hoji na avtobusu spali, se krepko moti. Živahno je bilo vso pot do šole.

Galerija FOTO (klikni)